CHEMIA- KLASA I

 niedziela, 24 lutego 2013

Budowa atomu, liczba atomowa i masowa.
 Dział w podręczniku, który- zgodnie z powyższym tematem chcę Wam tutaj nieco przybliżyć nosi nazwę: Wewnętrzna budowa materii" (dział 2 podręcznika "Chemia Nowej Ery". 
Po zakończeniu tego działu powinniście w miarę swobodnie radzić sobie z treściami zamieszczonymi w punkcie 2 {od 2.1) do 2.14)} oraz 3.2) i 3.4)  podstawy programowej.

Najprościej i najkrócej rzecz ujmując:
- atom składa się z jądra atomowego skupiającego protony o ładunku + oraz neutrony nie posiadające ładunku (0) oraz z otaczających jądro, poruszających się po określonych torach (zwanych orbitami lub powłokami) elektronów o ładunku -.
  Składniki jądra atomowego (czyli zarówno protony jak i neutrony) noszą nazwę nukleonów. Każdy pojedyńczy składnik jądra ma masę bliską 1 unit (1u).
Elektrony poruszające się wokół jądra mają znikomo małą masę (ok.1/1840 unita).
Tak w dużym uproszczeniu wyjaśnia się, jak zbudowany jest atom:
Model atomu nieco bardziej odpowiadający prawdzie, a mieszczący się w naszej ograniczonej wyobraźni :) ma postać:
lub bardziej dynamicznie (elektrony poruszające się wokół atomu tworzą tzw. chmurę ładunku ujemnego:
- atom konkretnego pierwiastka chemicznego opisujemy za pomocą liczb: atomowej i masowej.
Liczba atomowa jest konkretnie przypisana danemu pierwiastkowi i znajdziemy ją w lewym dolnym rogu przy symbolu pierwiastka, w układzie okresowym pierwiastków. Informuje nas ona o ilości protonów w jądrze oraz o ilości elektronów w obojętnym atomie Jej symbol: Z
Liczba masowa informuje nas o ilości nukleonów w jądrze. Jej symbol: A. Umieszcza się ją w lewym górnym rogu przy symbolu pierwiastka, ale zazwyczaj w układzie okresowym nie są podane wartości tych liczb (bo dany pierwiastek może mieć kilka wartości liczb masowych- wiąże się to z pojęciem izotopu.
Z powyższego przykładu wynika, że atom chloru opisany liczbami Z=17 i A=35 ma: 17p+ (protonów), 17e- (elektronów) i  35-17=18n0 (neutronów)
- o ilości powłok (orbit) w atomie decyduje numer okresu w układzie okresowym  [np. chlor leży w 3 okresie (poziomym rzędzie) elektrony krążą więc po 3 orbitach]
- o ilości elektronów na ostatniej orbicie decyduje cyfra jedności w numerze grupy układu okresowego [np.chlor leży w grupie (pionowej kolumnie) 17, na ostatniej orbicie będzie więc 7 elektronów tzw. walencyjnych.
- maksymalną ilość elektronów na pozostałych orbitach (poza ostatnią i przedostatnią) oblicza się ze wzoru 2n do kwadratu, gdzie n oznacza numer orbity (licząc od jądra atomowego). Powłoka pierwsza ma symbol K, druga L, itd. I tak na powłoce M morze się znaleźć maksymalnie 16 elektronów.

- a jak obliczyć ilość elektronów na przedostatniej orbicie? Myślę, że już wiecie.
Zadanie: Dla atomu potasu o liczbie A=39 określ:
a) ilość protonów, elektronów i neutronów w atomie
b) ilość powłok elektronowych
c) ilość elektronów walencyjnych
d) ilość elektronów na poszczególnych orbitach
Myślę, że zadanie nie sprawiło żadnych problemów. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz