FIZYKA KLASA I

W trakcie nauki fizyki w gimnazjum uczeń powinien opanować umiejętności opisane w podstawie programowej z fizyki dla III etapu edukacyjnego (czyli dla gimnazjum)
W klasie pierwszej (przy jednej godzinie fizyki w tygodniu)obowiązuje Was punkt pierwszy podstawy programowej [od 1.1) do 1.12) bez pkt. 1.11)]
Zasady dynamiki Newtona
I zasada dynamiki- jeśli na ciało nie działa żadna siła lub siły działające równoważą się, to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym.Zasada ta zwana jest także zasadą bezwładności (Bezwładność ciał jest to zdolność ciał do przeciwstawiania się wszelkim zmianom ruchu. Miarą bezwładności jest jego masa.)
I jeszcze jeden film- może trochę długo trwa, ale zapewniam, że jest bardzo ciekawy- doświadczenia, jakich nie możemy zrobić w szkole (tak ładnie :)) i fachowy komentarz. Film mówi o zasadach dynamiki i nie tylko- polecam:

II zasada dynamiki- jeśli siły działające na ciało nie równoważą się (czyli wypadkowa sił \vec{F}_{w} jest różna od zera), to ciało porusza się z przyspieszeniem wprost proporcjonalnym do siły wypadkowej, a odwrotnie proporcjonalnym do masy ciała.
III zasada dynamiki- oddziaływania ciał są zawsze wzajemne. Siły wzajemnego oddziaływania dwóch ciał mają takie same wartości, taki sam kierunek, przeciwne zwroty i różne punkty przyłożenia (każda działa na inne ciało).
Jeśli ciało A działa na ciało B siłą F (akcja), to ciało B działa na ciało A siłą (reakcja) o takiej samej wartości i kierunku, lecz o przeciwnym zwrocie.
W wersji skróconej:
Każdej akcji towarzyszy reakcja równa co do wartości i kierunku lecz przeciwnie zwrócona.
Lecz należy pamiętać, że siły się nie równoważą.
Oto przykład: Klocek naciska na powierzchnię (np. stołu) z siłą Nk (zieloną), a powierzchnia (stołu) naciska na klocek siłą Np (niebieską). Obie siły mają ten sam kierunek, tę samą wartość, lecz różnią się zwrotem. 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz