W klasie pierwszej (przy jednej godzinie fizyki w tygodniu)obowiązuje Was punkt pierwszy podstawy programowej [od 1.1) do 1.12) bez pkt. 1.11)]
Zasady dynamiki Newtona
I zasada dynamiki- jeśli na ciało nie działa żadna siła lub siły działające równoważą się, to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym.Zasada ta zwana jest także zasadą bezwładności (Bezwładność ciał jest to zdolność ciał do przeciwstawiania się wszelkim zmianom ruchu. Miarą bezwładności jest jego masa.)
II zasada dynamiki- jeśli siły działające na ciało nie równoważą się (czyli wypadkowa sił jest różna od zera), to ciało porusza się z przyspieszeniem wprost proporcjonalnym do siły wypadkowej, a odwrotnie proporcjonalnym do masy ciała.
III zasada dynamiki- oddziaływania ciał są zawsze wzajemne. Siły wzajemnego oddziaływania dwóch ciał mają takie same wartości, taki sam kierunek, przeciwne zwroty i różne punkty przyłożenia (każda działa na inne ciało).
Jeśli ciało A działa na ciało B siłą F (akcja), to ciało B działa na ciało A siłą (reakcja) o takiej samej wartości i kierunku, lecz o przeciwnym zwrocie.
W wersji skróconej:
Każdej akcji towarzyszy reakcja równa co do wartości i kierunku lecz przeciwnie zwrócona.
- Lecz należy pamiętać, że siły się nie równoważą.
- Oto przykład: Klocek naciska na powierzchnię (np. stołu) z siłą Nk (zieloną), a powierzchnia (stołu) naciska na klocek siłą Np (niebieską). Obie siły mają ten sam kierunek, tę samą wartość, lecz różnią się zwrotem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz