Jednym z popularnych kwasów tlenowych jest kwas azotowy (V) o wzorze HNO3
1. Wzór kwasu
Wzór strukturalny tego kwasu ma postać:
Widać, że atom azotu w tym kwasie jest 5-wartościowy, stąd w nazwie kwasu rzymska piątka.
2. Najważniejsze właściwości tego kwasu.
Kwas azotowy (V) w stanie stężonym jest bezbarwną, żrącą cieczą, "dymiącą" na powietrzu (z otwartej butelki wydobywają się tlenki azotu). Jego gęstość jest większa od gęstości wody, a proces rozcieńczania jest procesem egzoenergetycznym (podczas rozcieńczania wydziela się pewna ilość energii cieplnej). Głównie z tego powodu kwas ten, podobnie jak wszystkie stężone i żrące kwasy rozcieńczać trzeba bardzo ostrożnie, zgodnie z powiedzeniem:
"By nie stracić swej urody
Wlewaj zawsze kwas do wody"
Stężony kwas azotowy ma silne właściwości żrące, może zapalić drewno, a skórę poparzyć, tworząc wcześniej na niej żółte plamy. Barwa żółta wynika z faktu, iż w skórze znajduje się białko, a właśnie z białkiem stężony kwas reaguje w sposób charakterystyczny zabarwiając je na żółto- reakcja taka nosi nawę reakcji ksantoproteinowej. Kwas azotowy (V) w stanie stężonym reaguje z wieloma metalami, w tym również z metalami półszlachetnymi i szlachetnymi- taki rodzaj kwasów nazywa się kwasami utleniającymi.
Stężony kwas azotowy (V) ze stężonym kwasem solnym tworzą ciecz roztwarzającą złoto- tzw. wodę królewską- ale ta informacja wykracza poza wiedzę obowiązującą ucznia gimnazjum, mimo wszystko umieszczam ją, bo myślę, że jest dość ciekawa.
Poniżej możesz zobaczyć, jak woda królewska roztwarza złotą monetę.
Kwas azotowy (V) stosuje się do produkcji: materiałów wybuchowych (np. trinitrotoluenu zwanego trotylem), nawozów sztucznych, lakierów nitro, tworzyw sztucznych i leków a także w chemigrafii (np. w miedziorytnictwie)
Gratuluję pomysłu i zapału. I jak tu nie lubić chemii? :)
OdpowiedzUsuń